مجله گردشگری مشهد
مجله گردشگری مشهد الرضا

مجله گردشگری مشهد الرضا (1)

مجله گردشگری مشهد الرضا اطلاعات کامل مشهد شناسی وبلاگ شهر مشهد مقدس و اطلاعات کلی از مشهد مقدس

پنج شنبه, 17 مرداد 1398 19:29

مشهد شناسی

جاذبه های تاریخی مشهد :
مشهد علاوه بر حرم مطهر رضوی که اصلی ترین دلیل سفر گردشگران می باشد دارای مراکز تاریخی و گردشگری بسیاری نیز می باشد که برای آشنایی بیشتر در این متن به آن می پردازیم :
- آرامگاه فردوسی مشهد بزرگترین حماسه سرای ایران و خالق شاهنامه از مهمترین آثار تاریخی و گردشگری مشهد می باشد که مربوط به قرن چهارم هجری می باشد . باغ آرامگاه این شاعر بزرگ و نامی در ۲۴ کیلومتری شمال غربی مشهد (توس) در مسیر جاده مشهد- قوچان واقع شده است.
- آرامگاه نادرشاه افشار (باغ موزه نادری) مشهد بنای این مقبره در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحونطراحی و ساخته شده‌است. و در چهارراه شهدا واقع شده است .
- عمارت خورشید یا کاخ خورشید : کاخ خورشید یا عمارت خورشید یکی از جذاب ترین کاخ های موجود در ایران است که به دستور نادر شاه افشار در اوایل سلطنتش در سال 1108 خورشیدی ساخته شده است. این کاخ در شهر کلات و در 150 کیلومتری شهر مشهد استان خراسان رضوی قرار گرفته است.
- مقبره شیخ بهایی مشهد : شیخ بهایی که از دانشمندان بنام دوره صفوی می باشد و در حرم مطهر رضوی واقع شده است
- مدرسه عباسقلی خان مشهد : که این مدرسه در ابتدای خیابان نواب صفوی قرار دارد سال بنای آن مربوط به 1077 هجری قمری می باشد .
- گنبد خشتی مشهد: در این مکان (امام‌زاده محمد) مدفون است نسبت این امامزاده با هجده واسطه به «امام سجاد» (ع) می‌رسد. این آرامگاه در خیابان طبرسی، کوچه نوغان، نزدیک فلکه طبرسی واقع شده است
- مسجد هفتاد و دو تن مشهد : مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن مشهد مربوط به سده ۹ ه‍. ق است و در ، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ واقع شده است.
- مصلی تاریخی : شهد بناي مصلي با قدمتی بیش از 350 سال در فاصله يك كيلومتري ضلع شرقي ميدان پنجراه پائين خيابان معروف به نواب صفوي در كنار بلوار مصلي واقع است .
- گنبد سبز مشهد : این بنا مدفن «شیخ محمد مومن» عارف استرآبادی است که به سال ۹۰۴ ه. ق وفات یافته است. در اواسط خیابان دکتر باهنر (خاکی) و در فلکه گنبد سبز واقع شده است .
- پیر پالاندوز مشهد : «شیخ محمد عارف» متوفی به سال ۹۸۵ ه. ق مشهور به پیر پالاندوز از زهاد معروف زمان خود بوده است . آرامگاه وی مقابل بست پایین واقع شده است.
- میامی (امام زاده یحیی) مشهد : امام زاده یحیی یکی از فرزندان زید و نوه امام «زین‌العابدین» (ع) است. در جاده سرخس، ۵۰ کیلومتری مشهد می‌باشد. این آرامگاه در دامنه کوهی، به فاصله یک کیلومتری از قریه «میامی» واقع شده است.
- خواجه مراد مشهد : هرثمه بن عین معروف به «خواجه مراد» که در سال ۲۱۰ هجری قمری وفات یافته است. مقبره وی در ۱۴ کیلومتری جنوب خاوری مشهد در بلندی های مشرف بر بینالود قرار گرفته است.
- خواجه اباصلت مشهد: اباصلت هروی معروف به «خواجه اباصلت» خادم حضرت رضا (ع) بود که در سال ۲۳۶ هجری قمری وفات یافته است . آرامگاه وی در کنار جاده مشهد، فریمان در فاصله ۱۰ کیلومتری مشهد واقع شده است.
- بنای هارونیه مشهد :در نزدیکی آرامگاه فردوسی، بنای هارونیه قرار دارد که تاریخ دقیق ساختمان آن روشن نیست. به گفته برخی مربوط به قرن هفتم یا هشتم هجری می باشد .
- خانه ملک مشهد :یکی از نمونه خانه های زیبای برجا مانده از دوران عصر قاجاریه محسوب می شود.این بنا در خیابان امام خمینی واقع شده است .
- خانه داروغه : خانه داروغه از جمله بناهای قدیمی مشهد است که در دوره قاجار ساخته شد. خانه داروغه در خیابان نواب صفوی واقع شده است.
- باغ ملی مشهد :باغ ملی به عنوان اولین پارک تفریحی شهر مشهد شناخته می شود که در حاشیه خیابان امام خمینی و در کنار بازار جنت احداث شده است .
- باغ ملک آباد: این باغ با زیر بنای ۱۳۸۷ متر مربع بین سال‌های ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ شمسی در مرکز باغ مصفای ملک آباد از اموال موقوفه آستان قدس برای اقامتگاه شاه هنگام مسافرت به مشهد ساخته شد . این باغ در بلوار ملک آباد بین نیدان فلسطین و فلکه پارک واقع شده است .
- روستای تاریخی پاژ : پاژ نام زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه ‌سرای ایرانی است . روستای کهن پاژ که پیشینۀ آن به پیش از قرن 4 هجری ‌باز می‌گردد ا کنون از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت ملی نرسیده است و به دلیل عدم رسیدگی، بناهای موجود در این روستا اکنون به خرابه‌ای تبدیل شده است. ه این روستا در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در تقاطع جاده کلات و کارد است.
- بند گلستان : سدی آجری و تاریخی است که مربوط به دوره ی تیموری می‌باشد و اهمیت مهندسی آب را در دوران گذشته بیان می کند . آدرس آن در ۸ کیلومتری غرب مشهد، بعد از پارک جنگلی وکیل آباد، بر روی رودخانه گلستان


مراکز گردشکری و جاذبه های طبیعی مشهد :
مشهد به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود دارای مراکز طبیعی زیبایی می باشد که مسافرانی که به مشهد سفر می کنند علاوه بر برنامه سفر و گشت و گذار در مکان های تفریحی شهر دوست دارند پا در دل طبیعت مشهد بگذارند و از جذابیت های طبیعی این شهر مشهور دیدن کنند . در ادامه برخی از این مراکز طبیعی برای معرفی به شما بیان می گردد :
دریاچه چشمه سبز :
در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه بینالود در ۵۰ کیلومتری غرب مشهد واقع شده است. این دریاچه زیبا در کوهستانی که اارتفاعش به ۲۵۰۰ متری سطح دریا می رشد و وسعت زیادی دارد و از آب آن برای آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی اهالی این منطقه استفاده می شده است .
طرقبه مشهد:
عنبران، حصار گلستان، کنگ، نغندر و جاغرق و همچنین طرق، زشک، ابرده و دریاچه زیبای چالیدره از جذاب ترین و بی نظیرترین روستاهای منطقه ییلاقی طرقبه به حساب می آید که می توان به عنوان جذاب ترین و بی نظیر ترین مکان برای گذراندن یک آخر هفته جذاب از آن یاد کرد.

سد چالیدره
چالیدره یک مکان طبیعی و البته دست ساخته است و دریاچه آن نیز برای آبیاری باغ های اطراف طرقبه با ظرفیتی یک میلیون لیتری ساخته شد. منطقه گردشگری چالیدره از مرکز شهر مشهد در حدود ۳۵ کلیومتر فاصله دارد .
غار مغان
یکی از با قدمت ترین غارهای دنیا محسوب میشود . این غار دومین غار زمان دوران دوم زمین شناسی نام برده می شود. مکان این غار در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و کیلومترها بعد از هفت حوض در کوهپایه مغان واقع شده است.
پارک طبیعی هفت حوض مشهد
این پارک زیبا شامل سنگهای صاف و صیقلی و حوضچه‌ها، صخره‌ها و طبیعتی چشم‌نواز و زیبا می‌باشد که در کیلومتری جاده مشهد به سمت شهرک سیدی و جاده خلج واقع شده است .
رشته‌کوه هزار مسجد
از ییلاقات کوهستانی اطراف مشهد می باشد که در شمال غربی آن واقع شده است .
دهکده ییلاقی شاندیز
شاندیز با آب و هوای خیلی خوبی که دارد، از ییلاقات زیبای مشهد می باشد که در 15 کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده. این منطقه ترکیبی است از رودخانه های متنوع، دره ها و درختان بلند چنار، سپیدار و ارغوان و صدای خوش پرندگانی و آب هوای مطبوع و رستوران های با کیفیت که دارای طرفدران زیادی بین گردشگران می باشد .

 

دریاچه بزنگان
درياچه بزنگان تنها ابگیر طبیعی مي باشد كه در استان خراسان وجود دارد . اين درياچه در بلندي‎هاى کپه‎داغ و در ۱۳۰ کيلومترى جادة مشهد – سرخس قرار دارد.
آبشار ارتکند
از مناطق بکر زیبا و ییلاقی شهرستان کلات نادری تفرجگاه “خنک رود “ یا “آبشار ارتکند” است، که مورد توجه گردشگران می‌باشد. ارتکند در فاصله ۱۲۳ کیلومتری مشهد واقع شده است.

آبشار اخلمد
مکان دره آبشار اخلمد در 17 کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران در نزدیکی روستای اخلمد قرار دارد . ا خلمد دارای دو آبشار بسیار زیبا و دیدنی که است، که ارتفاع یکی 45 متر و دیگری که کوچمتر می باشد 23 متر ارتفاع دارد و سرچشمه انها کوه منیژه می باشد .

مراکز تفریحی
از مراکز تفریحی و سرگرمی مشهد میتوان به پارک های آبی شامل : پارک آبی موجهای آبی واقع در قاسم آباد بلوار اندیشه ، پارک آبی ایرانیان واقع در قاسم آباد بلوار حجاب ، پارک ساحلی آفتاب واقع در بلوار بهارستان جنب الماس شرق و سرزمین موجهای خروشان مشهد ابتدای جاده شاندیز
از پارک های زیبا و دیدنی مشهد که داخل شهر و در دسترس عموم می باشد و با وسیله نقلیه عمومی به راحتی می توان به انها دسترسی می توان به پارک وکیل آباد به آدرس انتهای بلوار وکیل آباد ،پارک جنگلی وکیل آباد و مجموعه بزرگ ورزشی پارک ملت واقع در میدان آزادی، فلکه پارک ، پارک کوهسنگی انتهای بلوار کوهسنگی ، پارک مینیاتوری مشهد واقع در بزرگراه میثاق، بلوار الهیه، بلوار سجادیه، سجادیه ۲۶ ، پارک خورشید به ادرس انتهای بلوار هاشمیه، هاشمیه نود و یک ، پارک جنگلی طرق واقع در ورودی مشهد از سمت جاده نیشابور ، بزرگراه شهید کلانتری ،حدفاصل پل الغدیر و شهرک ابوذر ،کمپ مسافرتی غدیر ، پارک بابا قدرت مشهد که پارک ویژه بانوان نیز می باشد ابتدای میدان فرودگاه ،پارک بابا قدرت یا پارک ریحانه ، باغ گل ها بلوار معلم، بین معلم ۷۱ و ۷۳ ، همچنین باغ گیاهشناسی واقع در بلوار جمهوری اسلامی (فردوگاه) است .
از دیگر مراکز تفریحی مشهد که برای کودکان نیز بسیار مناسب می باشد می توان به شهربازی پارک ملت واقع در میدان آزادی ، شهربازی سرزمین عجایب واقع در بلوار خیام شمالی، طبقه سوم و چهارم مرکز خرید الماس شرق ، شهربازی سرپوشیده هپی لند مشهد واقع در خیابان طبرسی، بین طبرسی ۲۷ و ۲۹، طبقه سوم مجتمع تجاری آرمیتاژ، سرزمین بازی‌ها مشهد واقع در انتهای خیابان امام رضا، پایانه مسافربری، طبقه منهای یک ، سالن پاتیناژ پدیده مشهد واقع درشاندیز، مجموعه پدیده شاندیز ، شهر مشاغل کارالند واقع در هفت تیر ۸، مجتمع تجاری آرمیتاژ گلشن، طبقه ۳ ، پارک علمی پروفسور بازیما مشهد واقع در انتهای بلوار خیام شمالی، مجتمع تجاری وصال، طبقه ۴ ، هلیوم پارک با انواع بازیهای ترامپولین واقع در بلوار جانباز برج مروارید و باغ وحش وکیل آباد به آدرس انتهای بلوار وکیل آباد- جنب بوستان وکیل آباد

مراکز خرید و سوغات مشهد
مشهد به دلیل جاذبه زیارتی سیاحتی آن و با توجه به نیاز گردشگران و مسافرین در طی چند سال اخیر شاهد ساخت و سازهای بسیاری در بحث مکان های خرید و سوغات می باشد که در این متن معروفترین و بهترین این مراکز خرید خدمتتان اعلام می گردد :
مرکز خرید آرمان واقع در خیابان نواب صفوی نزدیک حرم مطهر ، مجتمع تجاری الماس شرق واقع در در انتهای خیابان خیام شمالی قرار دارد ، مجتمع تجاری وصال واقع در انتهای خیام شمالی جنب مجتمع الماس شرق ، مرکز خرید پروما واقع در میدان جانباز ، بازار فردوسی مراکز خرید مانتو در مشهد در بلوار طبرسی جنوبی و انتحای خیابان مفتح یا ۳۰ متری طلاب واقع شده است ، مرکز خرید خورشید واقع در ین بلوار ابوذر غفاری و بلوار رضا، روبروی سه راه راهنمایی ، برج سلمان واقع در تقاطع خیابان سلمان فارسی و خیابان راهنمایی ، سرای بلور مشهد ارزان‌ترین لوازم خانگی را می‌توان در سرای بلور مشهد پیدا کرد واقع در خیابان امام رضا می باشد ، بازار گل مشهد خیابان خیام شمالی ، بازار جنت خیابان چمران، نرسیده به میدان سعدی، خیابان جنت ، مجتمع تجاری اداری پاژ مشهد واقع در میدان جانباز ، بازار رضا مشهد واقع در ضلع جنوب شرقی میدان بیت المقدس ، بازار هنر مشهد واقع در مشهد خیابان کوهسنگی ،مجتمع تفریحی کوهسنگی ، بازار گوهرشاد مشهد واقع در بلوار شهید صادقی، خیابان سازمان آب ،مجتمع تجاری آرمیتاژ مشهد واقع در ابتدای بلوار هفت تیر،مجتمع تجاری آرمیتاژ ، مجتمع تجاری اطلس مشهد واقع در میدان حافظ ،نبش کوشش ۳۹